Internet deci i mladima nudi fantastične mogućnosti za otkrivanje, povezivanje i kreiranje. Međutim, prilikom korišćenja Interneta postoje i rizici. Na primer, to je otvoreni prozor u svet koji takođe pripada odraslima i sadrži neodgovarajuće materijale za decu.
~Najvažnije je učiniti lične podatke bezbednim na računaru, tj. zaštiti računar od virusa i stalno nadograđivati softver. Što se same dece tiče, možete poboljšati bezbednost podataka pomoću postavki filtera i opcija filtriranja sadržaja koje su dostupne u većini programa.~
~Naravno, važno je da računarska oprema radi ispravno. Za decu i mlade Internet je pre svega društveno okruženje u kojem mogu sresti prijatelje, ali i nepoznate osobe. Na mreži možete biti uznemiravani, pretrpeti nasilje ili čak zloupotrebljeni. Verujem da je najbolja zaštita osloniti se na zdrav razum. Od presudne važnosti je obavestiti decu o opasnostima na Internetu tako da se ponašaju na bezbedan način, kao i biti na raspolaganju za razgovor o bilo kojim problemima koja deca imaju prilikom korišćenja Interneta.~
Korišćenje Interneta je bezbedno sve dok imate na umu tri osnovne stvari:
Zaštitite svoj računar
|
Održavajte operativni sistem ažurnim
|
|
Koristite antivirusni program
|
|
Koristite zaštitni zid
|
|
Pravite rezervne kopije važnih datoteka.
|
|
Budite pažljivi prilikom preuzimanja sadržaja.
|
Zaštitite se na mreži
|
Budite obazrivi prilikom saopštavanja ličnih podataka
|
|
Imajte na umu sa kim razgovarate
|
|
Imajte na umu da na mreži nije sve pouzdano i da nisu svi iskreni
|
Poštujte pravila
|
Morate se pridržavati zakona, čak i na Internetu
|
|
Vodite računa o drugima i o sebi kada ste na mreži
Saveti
Postavite računar u sobu koju koristi čitava porodicaNa ovaj način, razgovaranje o Internetu i praćenje korišćenja postaje deo svakodnevnice. Može biti lakše razgovarati o problemima kada je računar u zajedničkoj prostoriji. Možete i zajedno koristiti Internet.
Razgovarajte o InternetuPokažite interesovanje za ono što vaše dete radi sa prijateljima, na i van mreže. Razgovarajte o divnim i uzbudljivim stvarima za koje možete koristiti Internet, kao i o problemima do kojih može doći. Razgovarajte sa detetom o postupcima prilikom neprijatnih situacija na mreži.
Naučite više o korišćenju računaraAko koristite Internet, lakše ćete odrediti šta je dobro za vaše dete i pomoći prilikom traženja korisnog materijala na mreži.
Koristite Internet zajednoPronađite lokacije namenjene deci ili naučite kako da pronađete korisne informacije - zajedno isplanirajte putovanje, iskoristite obrazovne lokacije za domaći zadatak ili pronađite informacije o hobijima ili interesovanjima deteta. Zajedničkim pretraživanjem Interneta možete pomoći detetu da proceni informacije koje pronađete. Možete obeležiti omiljene lokacije tako da detetu za ponovnu posetu bude potreban samo jedan klik.
Napravite dogovor sa decom o tome kako i kada koriste Internet Bilo bi dobro dogovoriti određeno vreme tokom kojeg će dete koristiti Internet, kao i lokacije koje može posećivati. O ovome morate razgovarati sa decom i doći do zajedničke odluke.
Dodatne informacijewww.GetSafeOnline.orgNa ovoj lokaciji pronaći ćete uputstva za bezbedno korišćenje računara, na engleskom jeziku, tako da svako može dobiti najbolje od korišćenja Interneta.
Vreme provedeno za računarom bi trebalo da se ograniči iz zdravstvenih razloga.
Na primer, postavite računar u dnevnu sobu. Odrasla osoba bi trebalo da bude prisutna sa decom predškolskog uzrasta prilikom korišćenja Interneta.
Pristup Internetu za decu predškolskog uzrasta bi trebalo da bude ograničen na unapred određene lokacije. Naprednija deca mogu pronaći poznate lokacije pomoću menija „Omiljene lokacije“ u Internet pregledaču.
Najbezbednije rešenje jeste kreiranje ličnog radnog okruženja za dete, u kojem je pristup Internetu ograničen samo na određene lokacije.
Savet za jednostavno kreiranje bezbednih lozinki na Web lokaciji je da npr. uzmete prva slova reči poznate rečenice. Na primer: „Naš Milan je rođen 1999“, čime dobijate lozinku NMjr99. Lako se pamti a teško pogađa. Nikada nemojte kreirati lozinku koju prijatelji lako mogu da pogode (npr. ime kućnog ljubimca).
Deca znaju kako da koriste pretraživače za traženje informacija, ali ne znaju uvek kako da izbegnu veze koje vode do neodgovarajućeg sadržaja. Mi koristimo MSN filter za pretragu koji isključuje neodgovarajuće veze iz rezultata pretraživanja. Za aktiviranje višeg nivoa filtriranja za pretrage možete koristiti kontrole za bezbednu pretragu na sledećoj stranici http://search.msn.co.uk/settings.aspx
Napomena! Obavezno sačuvajte postavke prilikom promene na najviši novo filtriranja. Da biste deaktivirali filter, morate se vratiti na stranicu sa postavkama pretrage i izabrati niži nivo filtriranja ili u potpunosti ukloniti filtriranje. Ovu postavku morate sačuvati da bi promene stupile na snagu.
Deljenje datoteka može da uspori Internet vezu. Datoteke kopirane sa nepoznatog izvora mogu sadržati viruse. Peer-to-peer mreže mogu sadržati nezakoniti materijal ili materijal neodgovarajući za decu. Iako ime datoteke može da označava da je sadržaj odgovarajući za decu, ime može biti netačno i ne mora pružati nikakve garancije. U nekim slučajevima ime datoteke može pogrešno predstavljati sadržaj datoteke.
Lična privatnost - šta treba, a šta ne treba reći o sebi?
Ćaskanje na mreži obezbeđuje način da deca razgovaraju sa drugom decom i da steknu nove prijatelje, što podrazumeva deljenje nekih informacija o sebi. Lične podatke, koji omogućavaju da se dete identifikuje ili informacije o kontaktu (puno ime, poštanska adresa i broj telefona) ne bi trebalo otkrivati na mreži. Da biste zaštitili svoju privatnost na mreži, potrebno je da znate i kako se informacije koje navedete mogu koristiti. Osoba se može identifikovati i povezivanjem različitih vrsta podataka koje obezbedite, na primer, ime škole, sportski klub, oblast u kojoj živite i drugo).
Budite oprezni kada otkrivate detalje o kontaktu ili druge lične podatke. Sve fotografije koje pošaljete ili lični podaci koje otkrijete nepoznatoj osobi mogu postati dostupne svima na Internetu. Dnevnici na mreži mogu se učiniti dostupnim za javnost u čitljivom obliku dugi niz godina. Kada se tekst ili fotografija objave na Internetu, gubite kontrolu nad njima. Mogu se lako kopirati na mnoge različite lokacije, a možda nikada neće moći da se uklone.
Prijavljivanje problema
Autoritet za reklamne standarde (ASA) nadgleda etičke principe marketinga i propise koji se odnose na marketing namenjen maloletnicima. Neprikladan marketing, nekorektne odredbe i uslove ili druge probleme u zemljama Evropske Unije mogu se prijaviti organizaciji EASA http://www.easa-alliance.org/
Prevare, stranice koje promovišu mržnju i druge nezakonite radnje
Falsifikovane, lažne ili Internet lokacije koje promovišu mržnju, kao i pokušaj prevare putem e-pošte ili druge nezakonite radnje možete prijaviti lokalnoj policijskoj stanici ili internacionalnoj organanizaciji INHOPE http://www.inhope.org/en/index.html
Zloupotreba ličnih podataka
Druge vrste uvredljivog ili neprikladnog materijala
U drugim slučajevima obratite se svom Internet operateru ili administratoru Web lokacije na kojoj su se pojavili uvredljivi sadržaji.
|
Нема коментара:
Постави коментар